Cunoştinţe

Care este calitatea plăcii de oțel pentru recipient sub presiune P275N

Apr 15, 2026 Lăsaţi un mesaj

P275N recipiente sub presiune din tablă de oțeleste o calitate normalizată de oțel structural cu granulație fină-definită în conformitate cu EN 10028-3. Este conceput special pentru utilizarea în recipiente sub presiune, cazane și echipamente rezistente la căldură, unde sunt necesare rezistență și sudabilitate fiabile.

 

P275N pressure vessels steel plate

P275N recipiente sub presiune din tablă de oțel

 

Definiția gradului de oțel P275N

 

Denumirea P275N urmează o convenție standard de denumire:

P=Oțel pentru recipient sub presiune

275=Limita de curgere minimă de 275 MPa

N=Condiție de livrare normalizată sau normalizată

Deci, materialul P275N este o calitate normalizată de oțel pentru recipient sub presiune, cu o limită de curgere minimă de 275 MPa.

 

Standard și clasificarea oțelului P275N

 

Articol Detalii
Standard EN 10028-3
Categoria oțel Vas sub presiune din oțel
Nota P275N
Condiția de livrare Normalizat (N)
Tip de oțel Oțel structural cu granulație-fină

Această clasificare asigură că oțelul recipientelor sub presiune P275N îndeplinește cerințe stricte privind proprietățile mecanice și sudabilitate.

 

Caracteristicile de calitate mecanică ale oțelului P275N

 

Proprietate Valoare
Puterea de curgere Mai mare sau egal cu 275 MPa
Rezistență la tracțiune 390–510 MPa
Elongaţie Mai mare sau egal cu 22%
Test de impact Mai mare sau egal cu 27J @ 0 grade

Aceste proprietăți fac materialul P275N adecvat pentru aplicații cu presiune medie și temperatură moderată.

 

Clase echivalente de oțel P275N

 

Oțelul P275N are clase echivalente sau similare în alte standarde internaționale:

Standard Gradul echivalent
ASTM A516 nota 60
DIN WStE 285
BS 224Gr.430

Aceste echivalente indică faptul că oțelul recipientelor sub presiune P275N are performanțe comparabile în diferite standarde globale.

 

Aplicații ale oțelului de calitate P275N

 

Datorită proprietăților sale echilibrate, materialul P275N este utilizat pe scară largă în:

  • Fabricarea cazanelor
  • Recipiente sub presiune și rezervoare
  • Echipamente de stocare a petrolului și gazelor
  • Schimbătoare de căldură
  • Componentele centralei electrice

Este potrivit în special pentru aplicații care necesită o sudabilitate bună, rezistență moderată și performanță stabilă sub presiune.

 

Calitatea plăcii de oțel pentru recipient sub presiune P275N se referă la un oțel cu granulație fină-normalizată cu o limită de curgere minimă de 275 MPa, produs conform EN 10028-3.

 

info-1100-752

 

Este un oțel de vas sub presiune P275N fiabil și rentabil{0}}, utilizat pe scară largă în echipamente industriale și sisteme de presiune.

 

Dacă sunteți în căutarea unui furnizor de oțel P275N de încredere, vă oferim materiale P275N de-calitate înaltă, cu certificare completă, prețuri competitive și livrare rapidă.

Contactați-ne astăzi pentru a obține cea mai recentă ofertă și asistență tehnică pentru proiectul dvs.

 

Contactați acum pentru a obține o cotație pentru oțel P275N

info-627-561

 

Care sunt diferențele de bază dintre P275N, P275NH, P275NL1 și P275NL2?

Principalele diferențe constau în temperatura testului de impact și condițiile de lucru aplicabile. Toate cele patru clase au o limită de curgere mai mare sau egală cu 275 MPa (pentru grosimea mai mică sau egală cu 16 mm) și respectă standardul EN 10028-3:

P275N: Test de impact la -20 de grade, potrivit pentru recipiente sub presiune la temperatură normală și conducte industriale generale;

P275NH: Test de impact la -20 de grade , optimizat pentru performanță la temperatură-înaltă, adaptabil la echipamente sub presiune cu temperatură-medie până la înaltă sub 350 de grade ;

P275NL1: Test de impact la -40 de grade , potrivit pentru rezervoare de stocare la temperatură joasă și separatoare în regiunile reci;

P275NL2: Test de impact la -50 de grade , oferind cea mai bună rezistență la temperaturi ultra joase, adaptabil la echipamente criogenice, cum ar fi sistemele cu azot lichid/GNL.

 

Care sunt desemnările numerice corespunzătoare pentru aceste patru clase?

P275N: 1.0483;

P275NH: 1,0485;

P275NL1: 1,0488;

P275NL2: 1,1104.

 

Grosimea afectează performanța?

Da, da. Când grosimea depășește 16 mm, limita de curgere scade treptat (de exemplu, mai mare sau egală cu 245 MPa pentru 63~100 mm), iar tenacitatea la temperatură scăzută scade, de asemenea, ușor. Pentru condiții de lucru cu temperatură ultra-joasă, cu grosimea > 40 mm, se recomandă prioritizarea P275NL2 și creșterea raportului de eșantionare pentru testele de impact.

 

Care sunt principalii indicatori de proprietate mecanică ai celor patru clase?

Limita de curgere (ReH): Mai mare sau egal cu 275 MPa pentru grosime Mai mică sau egală cu 16 mm, scăzând ușor odată cu creșterea grosimii (de exemplu, Mai mare sau egal cu 255 MPa pentru 40~63 mm);

Rezistența la tracțiune (Rm): 410~560MPa;

Energia de impact (KV): Mai mare sau egală cu 27J pentru fiecare temperatură de impact corespunzătoare (alimentarea regulată îndeplinește Mai mare sau egală cu 40J pentru a spori redundanța de siguranță);

Alungire (A): mai mare sau egală cu 22%~24% (ajustată cu grosimea).

 

Care este gama de dimensiuni disponibile?

Grosime: 6mm~300mm;

Latime: 1500mm~4800mm;

Lungime: 6000mm~18000mm;

Sunt disponibile servicii personalizate de tăiere, găurire și teșire, cu o dimensiune minimă de tăiere de 500×500 mm.

 

Cum este sudarea și care sunt recomandările de sudare?

Are o sudabilitate excelentă (CEV mai mică sau egală cu 0,43%), cu soluții recomandate:

Consumabile pentru sudare: E5515-C1 pentru sudarea manuală cu arc, flux H08MnA+F55A4 pentru sudarea cu arc scufundat și ER50-6 pentru sudarea cu arc cu metal cu gaz;

Cerință de preîncălzire: Nu este necesară preîncălzirea pentru grosimea mai mică sau egală cu 30 mm; preîncălziți la 100 ~ 150 de grade pentru grosimea > 30 mm;

Temperatura interpass: mai mică sau egală cu 250 de grade, cu intrare de căldură controlată la 15 ~ 35 kJ/cm;

Tratament termic post-sudare (PWHT): Recomandat pentru plăci groase (> 50 mm) - recoacere de reducere a tensiunii la 580~620 grade timp de 2 ore.

 

Seria P275 poate fi înlocuită cu ASTM A516 Gr70 (standard american) sau Q345R (standard chinez)?

față de ASTM A516 Gr70: rezistență similară, dar seria P275 oferă o rezistență mai bună la temperatură joasă-info-100-20. Seria P275 este preferată pentru proiectele europene, în timp ce ASTM A516 Gr70 este potrivită pentru proiectele din America de Nord;

față de Q345R (GB 713): Q345R are o limită de curgere mai mare (mai mare sau egală cu 345MPa), dar seria P275 excelează în performanța la temperatură joasă-(impact de 20 de grade) și stabilitate la temperatură înaltă. Pentru proiectele internaționale, se recomandă să selectați mai întâi conform standardului EN.

 

Care sunt diferențele dintre P275NL1/NL2 și 16MnDR (standard chinezesc)?

16MnDR (GB 3531): Test de impact la -40 de grade , forță de curgere Mai mare sau egală cu 315 MPa, potrivit pentru proiecte casnice la temperatură joasă;

P275NL1: Test de impact la -40 de grade, limită de curgere mai mare sau egală cu 275 MPa, aparținând sistemului standard european cu recunoaștere internațională superioară;

P275NL2: Test de impact la -50 de grade , oferind o rezistență mai bună la temperatură joasă decât 16MnDR, adaptabil la condiții de lucru criogenice mai severe.

 

Altă placă de oțel
Nume Material Specificație (mm) Tone Remarcă
Placă de oțel placată P265GH+410,S355JR+410,A516Gr{70+316,
A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B{+304,
A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L,
A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304
,A516Gr70+410,A516Gr70+904L
2-300 mm (placă de bază), 1-50 mm (placă compozită) / UT, AR, TMCP.Normalizat, stins și temperat, Test de direcție Z, Test de impact Charpy V-Testul de la o terță parte, sablare și vopsire acoperite sau împușcate.
Aliaj scăzut Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J2+N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo 6 - 350 5788.56 Normalizare, călită, laminare controlată, laminare la cald, laminare la cald, prima inspecție, a doua inspecție, a treia inspecție
Placă pentru recipient sub presiune Q245R, Q345R, Q370R, 16MnDR, 09MnNiDR, 15CrMoR, 14Cr1MoR, 12Cr2Mo1R, SA516Gr60, SA516Gr70, SA516Gr485, SA285, SA385, SA387Gr, SA387Gr SA387Gr22, P265, P295, P355GH, Q245R(R-HIC), Q345R(R{-HIC) 3 - 300 8650 Normalizare, călită, laminare controlată, laminare la cald, laminare la cald, prima inspecție, a doua inspecție, a treia inspecție
Placă-de rezistență ridicată WH785D/E, Q960D/E, Q890D/E, WH60D/E, WH70B, Q550D, Q590D, Q690D/E 8 - 120 3086.352 stins si calit
Placă-rezistentă la uzură NM360, NM400, NM450, NM500 6 - 150 3866.297 stins si calit
Placă de pod Q235qC, Q345qC, Q370qC, Q420qC, Q345qDNH, Q370qDNH, A709 - 50F - 2, A709 - 50T - 2 8 - 200 2853.621 Laminare la cald, normalizată, laminare la cald controlată, călită și călită + tenacitate și fragilitate
Trimite anchetă